Asiakastyytyväisyys näkyy palkassa vain harvalla

Myynnin ja markkinoinnin ammattilaisista vain 18 prosenttia kertoo, että heidän työpaikoillaan on käytössä asiakastyytyväisyyteen perustuva palkitsemismalli. Sitä hyödynnetään enemmän markkinoinnin puolella, selviää MMA:n palkkatutkimuksesta.

Myynnin ja markkinoinnin ammattilaiset toivovat itse, että asiakastyytyväisyys otettaisiin palkitsemisjärjestelmissä entistä vahvemmin huomioon. Asia on tullut esiin esimerkiksi MMA:n barometreissa 2021 ja 2023. 

Palkitsemismallilla on suuri vaikutus ammattilaisten tuloihin. Paremmin tienaavat myyjät saavat usein tulospalkkioita, kun markkinoijien palkka on yleensä kiinteä. Palkkatutkimukseen vastanneista markkinoijista 60 prosenttia saa kiinteää palkkaa sekä 39 prosenttia kiinteän palkan ja bonuksen. Myyjistä sen sijaan pelkkää kiinteää palkkaa saa vain 21 prosenttia vastaajista. Useimmilla myyjillä (52 %) palkka koostuu kiinteästä palkasta ja bonuksesta tai kiinteästä palkasta ja provisiosta (19 %).

On ensiarvoisen tärkeää, että myös markkinoijat pääsevät mukaan kannustinjärjestelmiin ja näin paremmille ansioille. Yrityksen kaupallinen menestys vaatii sekä myyntiä että markkinointia, minkä tulee näkyä molempien palkitsemismalleissa.

Marko Hovinmäki
MMA:n puheenjohtaja

Bonus tai provisio perustuu myyjillä yleensä henkilökohtaiseen tulokseen (62 %) tai osaston, yksikön tai tiimin tulokseen (48 %). Markkinoijien saama bonus tai provisio perustuu yleensä (83 %) koko organisaation tulokseen. 

Uppoudu tarkemmin alamme palkkatietoon

Tässä sinulle myynnin ja markkinoinnin palkkatutkimuksen uunituoreet tulokset näppärässä raportissa!

Jäsenenämme pääset käsiksi kattavampiin palkkatietoihin Oma MMA:ssa.

  • Kenttä on validointitarkoituksiin ja tulee jättää koskemattomaksi.