Myynnin tila 2026: Kasvun esteet löytyvät päätöksenteosta ja kaupallisesta siiloutumisesta
Yli puolet vastaajista pitää asiakasvarovaisuutta yhtenä suurimmista kasvun esteistä, ja 59 prosenttia arvioi tulevan vuoden myyntinäkymät melko tai erittäin haastaviksi. Kauppoja ei välttämättä peruta, mutta niitä siirretään, pilkotaan ja päätöksenteko hajautuu yhä useammalle henkilölle.
Tutkimuksen keskeinen viesti on selkeä: kasvu ei synny yksittäisistä projekteista tai yksittäisten myyjien venymisestä. Ratkaisevampaa on se, miten kaupallinen tekeminen toimii kokonaisuutena: kuinka hyvin myynti, markkinointi, johto ja teknologia tukevat toisiaan ja miten arjen tekemistä priorisoidaan.
Rakenteelliset haasteet näkyvät selvästi. Vain kolmannes (33 %) kokee, että myynti, markkinointi ja asiakastyö toimivat organisaatiossa saumattomasti yhteen. Niissä organisaatioissa, joissa kaupallinen yhteispeli toimii, myös tulevaisuuden näkymät arvioidaan selvästi myönteisemmiksi.
Tekoäly on noussut osaksi myynnin arkea, mutta vaikutus on toistaiseksi rajallinen. Vain noin joka kymmenes myyjä käyttää tekoälyä aktiivisesti, mutta juuri tämä joukko kokee saavansa älyteknologiasta konkreettista hyötyä omaan myyntityöhönsä.
Myynnin tila 2026 -tutkimus
Myynnin tila 2026 -tutkimuksen toteuttivat Faction HKI ja Myynnin ja markkinoinnin ammattilaiset MMA, ja siihen vastasi 601 myynnin ja kaupallisten toimintojen parissa työskentelevää ammattilaista.
Tiedonkeruu toteutettiin ajanjaksolla 4.11.–3.12.2025.